Trening do maratonu: Co robić 48 godzin przed, w trakcie i po wielkim wyścigu

Miesiące przygotowań poświęciłeś na trening maratoński, a wielki wyścig jest tuż za rogiem. Co zrobisz na 48 godzin przed startem? Wszystko, co trzeba, aby zapewnić, że dotrzesz na linię startu spokojny, pewny siebie i gotowy na swój najlepszy bieg.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, tydzień przed wyścigiem to czas na zmniejszenie intensywności treningu, a nie jego intensyfikację. Jednak ostatnie 48 godzin uważa się za najbardziej kluczowe, ponieważ jest to czas, aby dodatkowo zadbać o swoje ciało, oddać się pielęgnacji stóp, zwiększyć spożycie odpowiednich pokarmów i ogólnie przygotować się psychicznie na wielki dzień.

Oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać przed, w trakcie i po wielkim biegu:

Zwiększenie spożycia odpowiedniej żywności ma kluczowe znaczenie

Zwiększ spożycie węglowodanów o kilkaset kalorii w okresie poprzedzającym dzień wyścigu. Dodatkowe 300-500 kalorii dziennie pomaga organizmowi gromadzić i magazynować energię w ramach przygotowań do wielkiego dnia. Oto plan żywieniowy, który pomoże Ci zdobyć tak potrzebną energię i wytrzymałość na wielki dzień:

Zmniejsz ilość treningów

Dla laików miałoby sens, gdyby maratończycy zintensyfikowali treningi w miarę zbliżania się dnia wyścigu, ale to nie jest to, co zaleca każdy przewodnik po treningu maratońskim. Zalecamy zmniejszenie intensywności treningu w okresie poprzedzającym wyścig. Stopniowo zmniejszaj intensywność treningu przed maratonem, zatrzymując się całkowicie na dwa lub trzy dni przed zawodami. Pozwoli to organizmowi wystarczająco zregenerować się po treningu, odbudować mięśnie i wystarczająco odpocząć.

24 godziny przed wyścigiem

Już tylko jeden dzień dzieli Cię od startu w wyczekiwanym maratonie. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą i brałeś udział w wielu wyścigach, czy też jesteś początkującym biegaczem, który chce rzucić sobie wyzwanie, produkty spożywcze, które spożyjesz w tym czasie, pomogą Ci przekuć całą ciężką pracę w fantastyczne wyniki. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących posiłków, których możesz przestrzegać, abyś nie tylko był stabilny, ale i gotowy do działania.

Zadowolone stopy

Twoje stopy wytrzymały cały ten ciężki trening i nadszedł czas, aby im to wynagrodzić. Nie zakładaj nowych butów do biegania w dniu maratonu, ponieważ Twoje stopy przyzwyczaiły się do starej pary. Nowe buty mogą powodować wysypki, a nawet doprowadzić do rezygnacji z wyścigu. W ramach treningu maratońskiego dla początkujących radzimy, aby w dniu wyścigu nie robić nic drastycznie odmiennego, do czego nie przywykłeś podczas treningu. Poniżej przedstawiamy kilka innych wskazówek, które możesz zastosować przed i w trakcie biegu.

Wskazówki po biegu

Wyścig zakończony, a laur zdobyty. Zastanawiasz się, co dalej? Przygotowanie do regeneracji jest koniecznością po maratonie, ponieważ intensywność wyścigu i sezon treningowy mogły wpłynąć na Ciebie w sposób, z którego możesz nie zdawać sobie sprawy. Dlatego stosowanie się do poniższych strategii regeneracji nie tylko zdziała cuda, ale sprawi, że będziesz gotowy na kolejny wielki bieg.

Tak więc, dzięki tym wskazówkom, mamy nadzieję, że pozostaniesz bezpieczny i będziesz cieszył się każdym kawałkiem biegu, ponieważ duma z ukończenia maratonu jest o wiele większa niż cały ból, który znosiłeś podczas jego trwania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz