Mieszane sygnały do mózgu powodują objadanie się

Czy jestem najedzony? Czy mogę zjeść jeszcze trochę? Czy nadal mogę być głodny?

Wielu z nas doświadcza tych mieszanych sygnałów, które prowadzą nas do przejadania się, a teraz nowe badania ujawniły ich przyczynę. W wysyłaniu sygnałów głodu do mózgu z żołądka, jelit, tkanki tłuszczowej itd. bierze udział nie jeden, ale dziesiątki hormonów. Eksperci próbują rozszyfrować, jak działają te ośrodki sygnalizacyjne, aby opracować ukierunkowane terapie.

Dr Judith Korner, profesor medycyny, która prowadzi Centrum Kontroli Wagi w Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, dokonała ostatnio kilku interesujących przełomów w tym obszarze badań. "Dowiadujemy się, że jelito jest organem endokrynnym, a kiedy jesz, wysyła hormony, które faktycznie rozmawiają z mózgiem" - mówi w wywiadzie dla Medscape.com.Na przykład, jeden kawałek pizzy może wystarczyć, aby zadowolić jedną osobę, podczas gdy inna osoba może potrzebować zjeść połowę pizzy. Ale nie zawsze jest to, że osoba z jednym plasterkiem jest ćwiczenie siły woli; może to po prostu oznaczać, że są one coraz sygnały - sygnały hormonalne i sygnały z jelit - że druga osoba nie otrzymuje.

Ludzie są otyli, albo jedzą z różnych powodów, mówi dr Korner. "Próbujemy dowiedzieć się, gdzie ich centra sygnalizacyjne (tj. kiedy powinieneś być głodny i ile jedzenia potrzeba, aby stać się pełnym) mogą być wyłączone," powiedziała.

Ten wielki przełom w określaniu przyczyny otyłości jest tak samo ważne, jak odkrycie hormonu leptyny prawie dwie dekady wcześniej. Leptyna, która jest wytwarzana w tkance tłuszczowej, rozmawia z mózgiem, mówiąc mu, ile tłuszczu jest dostępne.

Oprócz leków, które będą ukierunkowane na konkretne sygnały regulujące apetyt, w przeciwieństwie do ogólnych leków, aby ożywić swój system, dr Korner przewiduje, że terapia skojarzona będzie stosowana w celu zapobiegania otyłości. "Jeśli spojrzeć na cukrzycę lub nadciśnienie, jeden lek jest często nie wystarczy. Może być potrzebny beta-bloker wraz z diuretykiem i inhibitorem ACE. Uważam, że tak właśnie powinniśmy patrzeć na leczenie otyłości", mówi, dodając, że urządzenie, które podejmuje elektryczne stymulacji żołądka, aby zapewnić poczucie pełności, gdy ludzie jedzą, może również trafić na rynek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz