Stłuszczenie wątroby: Przyczyny, Objawy, Plan diety

Choroba stłuszczeniowa wątroby jest bardziej powszechna niż kiedykolwiek. Większość ludzi kojarzy stłuszczenie wątroby z piciem zbyt dużej ilości alkoholu, ale ta powszechna choroba może wystąpić również u osób, które w ogóle nie piją alkoholu. Najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 60 lat, ale może wystąpić również u dzieci i młodych dorosłych. Ta forma stłuszczenia wątroby nazywana jest "niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby" lub "NAFLD".Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (znana również jako "stłuszczenie wątroby") jest nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie. Istnieje kilka powodów, dla których u kogoś może rozwinąć się stłuszczenie wątroby, w tym nadmierne spożycie cukru, insulinooporność, otyłość i genetyka.Z czasem stłuszczenie wątroby może prowadzić do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (zwanego również "NASH"). NASH jest bardziej zaawansowaną postacią stłuszczeniowej choroby wątroby i może prowadzić do takich dolegliwości, jak marskość wątroby (bliznowacenie wątroby) i rak wątroby.Niestety, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może również prowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca i choroby nerek.

Główne przyczyny niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby

Istnieje cały szereg powodów, dla których ktoś może rozwijać niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby. Niektóre przyczyny, takie jak spożycie żywności i odżywianie, można kontrolować; inne, takie jak stan przedcukrzycowy, mają podłoże genetyczne, które nie jest tak łatwe do kontrolowania i może wymagać stosowania leków.

 • Niedożywienie - Niedożywienie może powodować zmiany mitochondrialne, które mogą prowadzić do NAFLD.
 • Otyłość - Podobnie jak niedożywienie, przekarmienie może powodować stan zapalny, który może wpływać na funkcjonowanie wątroby.
 • Stwierdzono, że większość otyłych dorosłych ma jakąś formę niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Stan przedcukrzycowy - Ci, którzy mają wrażliwość na cukier lub są odporni na insulinę, będą mieli tendencję do posiadania większej ilości tłuszczu i będą przechowywać więcej tłuszczu w wątrobie niż ci, którzy nie mają stanu przedcukrzycowego.
 • Nadmierna konsumpcja węglowodanów i cukru - Zbyt duża ilość cukru, rafinowanych węglowodanów, takich jak biała mąka i soda, została powiązana z NAFL, zwłaszcza jeśli tego typu pokarmy są spożywane przez osoby odporne na insulinę. Słabe zdrowie jelit - Brak równowagi bakterii w wyściółce jelit może przyczynić się do rozwoju NAFLD u niektórych osób.
 • Genetyka - niektóre grupy kulturowe są bardziej podatne na rozwój stłuszczenia wątroby, zwłaszcza mężczyźni pochodzenia latynoskiego lub afroamerykańskiego.

Objawy niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD)

Większość ludzi nie wie, że ma stłuszczoną wątrobę, dopóki objawy nie staną się bardziej intensywne. Oto kilka typowych, wczesnych objawów niealkoholowej choroby wątroby, na które należy zwracać uwagę:

 • Ogólne zmęczenie
 • Uczucie pełności po prawej stronie lub w środku brzucha
 • Opuchnięty brzuch
 • Widoczne, powiększone naczynia krwionośne pod skórą
 • Czerwone dłonie
 • Żółty odcień skóry i oczu
 • Podwyższony poziom enzymów wątrobowych.

Najczęstszymi wczesnymi objawami NAFLD jest uczucie zmęczenia i lekki ból w prawej części brzucha. Jeśli doświadczasz 2 lub więcej z wymienionych objawów, koniecznie umów się na wizytę u lekarza.

Objawy niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH)

 • WymiotySkrajne zażółcenie skóry i oczuUmiarkowany/ciężki ból w nadbrzuszuUtrata łaknienia

9 produktów spożywczych, które należy spożywać, jeśli masz stłuszczoną wątrobę

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, jeśli doświadczasz objawów stłuszczenia wątroby jest przestrzeganie diety na stłuszczenie wątroby. Aby przestrzegać tej diety, wszystko, co musisz zrobić, to zmniejszyć rafinowanych węglowodanów i cukru, a następnie zastąpić te pokarmy z bardziej złożonych węglowodanów, takich jak owies, brązowy ryż, quionoa, itp. Większość lekarzy zaleca dietę śródziemnomorską, która jest uboga w rafinowane węglowodany i bogata w białko, w tym chude mięso, takie jak ryby i niskotłuszczowy nabiał, a także świeże produkty, takie jak warzywa i owoce. Te rodzaje żywności wspomogą twoją wątrobę i pomogą zapobiec NAFLD.

1. Kawa

Wykazano, że osoby pijące kawę z chorobą stłuszczeniową wątroby wykazują mniejsze uszkodzenia wątroby w czasie niż osoby, które nie piją kawy. Picie 1 filiżanki czarnej kawy dziennie to świetny sposób na wsparcie zdrowia wątroby.

2. Awokado

Awokado jest nienasycony tłuszcz i jest świetną alternatywą dla produktów nasyconych tłuszczów, takich jak masło, które powinny być unikane, jeśli masz stłuszczoną wątrobę. Stwierdzono również, że awokado zawiera związki, które mogą pomóc w leczeniu uszkodzeń wątroby związanych z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

3. Białko serwatkowe

Codzienne picie koktajlu z białka serwatkowego może być świetnym sposobem na utrzymanie pod kontrolą swojej stłuszczonej wątroby. W rzeczywistości odkryto, że codzienne spożywanie białka serwatkowego zmniejszyło ilość tłuszczu w wątrobie kobiet z NAFLD o 20%. Pamiętaj, że nadmiar białka może również powodować wzdęcia i nie jest właściwie wykorzystywany. Spożywanie gałki białka serwatki jako post workout jest idealnym sposobem na najlepszą przyswajalność.

4. Zielona herbata

Antyoksydanty w zielonej herbacie mogą zdziałać cuda dla Twojej wątroby. Specjalne przeciwutleniacze takie jak katechiny zostały znalezione w celu zmniejszenia tłuszczu wątroby, jak również stan zapalny u osób z NAFLD.

5. Oliwa z oliwek

Ważne jest, aby unikać tłuszczów nasyconych, takich jak te, które można znaleźć w czerwonym mięsie lub maśle, jeśli podejrzewasz, że masz stłuszczoną wątrobę. Tłuszcze takie jak oliwa z oliwek są nienasycone i stanowią znacznie lepszą alternatywę. Staraj się spożywać nie więcej niż 1/4 szklanki oliwy z oliwek dziennie.

6. Płatki owsiane

Płatki owsiane to świetna, sycąca, niskotłuszczowa opcja śniadaniowa, która zawiera zarówno błonnik, jak i węglowodany złożone, co sprzyja utracie wagi u osób z NAFLD. Utrzymanie wagi w ryzach ma kluczowe znaczenie dla osób, które mają stłuszczoną wątrobę. Połącz płatki owsiane z łyżką masła orzechowego, np. orzechowego lub migdałowego, lub pokrojonymi owocami, aby uzyskać zrównoważone, energetyzujące śniadanie.

7. Tofu

Odkryto, że białko sojowe zawarte w tofu zmniejsza odkładanie się tłuszczu w wątrobie. Kolejną wielką korzyścią płynącą z jedzenia tofu jest to, że ma ono zarówno niską zawartość cukru, jak i tłuszczu. Jest to obowiązkowa pozycja podczas stosowania diety przyjaznej NAFL.

8. Zielone warzywa

Wykazano, że zielone warzywa, takie jak brokuły i szpinak, zmniejszają odkładanie się tłuszczu w wątrobie. Staraj się spożywać duże ilości brokułów, szpinaku, meti, gorczycy i sałaty każdego dnia. Wypełnienie diety dużą ilością zieleniny to także świetny sposób na utrzymanie niskiej wagi, co z kolei zmniejszy skrajność NAFLD.

9. Mleko ostropestu

Picie filiżanki herbaty z ostropestu plamistego codziennie wykazano, że zmniejsza stan zapalny i uszkodzenia wątroby u pacjentów z NAFLD.

10. Warzywa krzyżowe (Cruciferous Vegetables)

Warzywa krzyżowe, takie jak kalafior, kapusta i brokuły mogą pomóc zwiększyć zdolność wątroby do detoksykacji i pomóc w oczyszczaniu.

7 pokarmów, których należy unikać w diecie na stłuszczoną wątrobę

Można założyć, że "tłuszcz" jest największym winowajcą w NAFLD, ale tak naprawdę to cukier i węglowodany. Choć ważne jest, aby unikać tłuszczów nasyconych dla ogólnego stanu zdrowia i utraty wagi, zmniejszenie spożycia węglowodanów gwarantuje największą poprawę stanu zdrowia.

1. Alkohol

Jedną z najważniejszych rzeczy, których należy unikać przy NAFLD jest alkohol. Alkohol nie tylko może powodować stłuszczenie wątroby, ale może znacznie pogorszyć istniejący stan.

2. Cukier

Każdy cukier powinien być ograniczony, dotyczy to nawet cukrów pochodzenia naturalnego, takich jak sok owocowy i miód.

3. Węglowodany rafinowane

Należy unikać białych węglowodanów, takich jak białe pieczywo i makarony i zastąpić je pełnoziarnistymi alternatywami, takimi jak quinoa, chleb pełnoziarnisty i makaron z czarnej fasoli.

4. Sól

Staraj się utrzymać spożycie sodu na poziomie poniżej 1500 miligramów dziennie. Zbyt duża ilość soli może spowodować przybieranie na wadze.

5. Smażone potrawy

Smażone potrawy, takie jak frytki, chipsy, skrzydełka kurczaka i pączki zawierają dużo tłuszczu i cukru. Te rodzaje żywności powodują wzrost poziomu cukru we krwi, co jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju NAFLD.

6. Tłuszcz nasycony

Należy unikać wszelkiego rodzaju tłuszczów nasyconych, w tym czerwonego mięsa i masła, a zamiast tego zastąpić je zdrowymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek, awokado i tłoczone na zimno oleje orzechowe.

7. Drób

Drób nie jest zalecany, chyba że jest to kawałek białego mięsa, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w skrzydełkach i udkach kurczaka. Jeśli zdecydujesz się jeść białe mięso z kurczaka, upewnij się, że skóra i tłuszcz zostały usunięte.

Plan diety przy stłuszczonej wątrobie

Oto jak może wyglądać dzień jedzenia przyjaznego NAFLD:

Śniadanie

-1 filiżanka czarnej kawy

Miska płatków owsianych lub innych pełnoziarnistych płatków na gorąco z orzechami włoskimi i owocami/jeżynami.

lub

-1 filiżanka zielonej herbaty

-1 koktajl proteinowy z serwatki lub białka sojowego, płatków owsianych, jagód i mleka o niskiej zawartości tłuszczu.

Lunch

1 lub 2 porcje pełnoziarnistych produktów jak chapati/brązowy ryż z 1 filiżanką twarogu/ pulpetów/50 gramów kurczaka i 2 porcjami surowej lub gotowanej zieleniny/warzyw.

Przekąska

-Mała garść migdałów

lub

-dip miętowy z twarogu i pokrojone surowe warzywa

lub

-1 zielone jabłko pokrojone w plasterki z łyżką masła orzechowego lub migdałowego

Kolacja

Filiżanka pełnych ziaren jak brązowy ryż lub jowar/bajra roti z 1 filiżanką fasoli/ soczewicy i 2 filiżankami gotowanych lub surowych warzyw.

Deser

-1 filiżanka świeżych mieszanych owoców jagodowych.

Zalecane zmiany w stylu życia

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zarówno zmniejszyć ryzyko, jak i kontrolować stłuszczenie wątroby.

Ćwiczenie

Codzienne ćwiczenia fizyczne są świetnym sposobem na utrzymanie kontroli nad stłuszczeniem wątroby. Wykazano, że uprawianie treningu cardio i treningu siłowego kilka razy w tygodniu zmniejsza odkładanie się tłuszczu u osób dorosłych z NAFLD o 10%. Trening interwałowy o wysokiej intensywności lub "HIIT" jest preferowanym ćwiczeniem, ponieważ łączy zarówno trening cardio, jak i trening siłowy w jedną, szybką rutynę. Ostatnie badania wykazały, że pacjenci z insulinoopornością, którzy uczestniczyli w treningach HIIT przez 12 tygodni, zmniejszyli ilość tłuszczu w wątrobie o 39%.

Stwierdzono również, że częstotliwość ćwiczeń jest ważniejsza niż ich intensywność. Niezależnie od tego, czy wybierzesz lżejszy trening cardio, czy intensywny, wzmacniający, najważniejsze jest konsekwentne i częste wykonywanie ćwiczeń. Staraj się ćwiczyć przez 30 minut przez większość dni w tygodniu. 4-5 dni to świetne miejsce, aby zacząć.

Miej pod kontrolą swoją cukrzycę

Wiemy już, że insulinooporność jest prekursorem stłuszczeniowej choroby wątroby. Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swojej cukrzycy za pomocą samej diety i stylu życia, dobrym pomysłem może być rozmowa z lekarzem na temat kontrolowania cukrzycy za pomocą leków. Może to mieć kluczowe znaczenie w zapobieganiu wystąpienia NAFLD w przyszłości.

Podsumowanie

Stłuszczeniowa choroba wątroby może wynikać z wielu czynników, w tym złej diety, otyłości, stanu przedcukrzycowego, genetyki i złego stanu jelit. Przestrzeganie diety w stylu śródziemnomorskim, która jest bogata w zielone warzywa, niskocukrowe owoce, chude mięso i pełne ziarna jest kluczem do zapobiegania i leczenia stłuszczenia wątroby. Ważne jest również, aby unikać cukru, białych węglowodanów, alkoholu, soli i tłuszczów nasyconych, jeśli masz stłuszczoną wątrobę. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo ważne jest, aby przestrzegać zdrowej diety i utrzymywać wagę i poziom cukru we krwi w ryzach, aby utrzymać NAFLD na dystans i prowadzić zdrowe życie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz